top of page
Černá půda

Náš příběh

Krásný den, 

jsme rádi, že jste zavítali na naše stránky. Doufáme, že už teď se vám u nás líbí. Rádi bychom využili následujících řádků a představili vám sebe, náš sen i celý tento projekt. 

Jsme manželé Jiříčkovi, jež na společnou cestu životem svedla láska. Láska k přírodě, láska k sobě samému a zejména láska jednoho k druhému. Náš příběh se začal psát, když jsme se poprvé potkali v Příboře na gymnáziu, kde jsme oba studovali, a i když se naše cesty vždy neubíraly stejným směrem, nakonec se propletly a my se rozhodli dál kráčet společně. 

Roky jsme jezdili vlakem kolem rozpadlých skleníků a snili o tom, jak by to tady mohlo vypadat, kdyby... Čím jsme byli starší, tím víc jsme cítili nutkání ne jen snít, ale začít zjišťovat, jaká je zde situace a proč všechny budovy,  fuknční skleníky a celý areál chátrají?

Přibližně dva roky jsme sbírali informace, navazovali kontakty a snažili se přijít na způsob, jak situaci změnit a místo proměnit v zase prosperující zahradnictví. Po oněch dvou letech se nám povedlo koupit veškeré budovy, stavby a nádvoří náležející k budovám. Pozemky, které však pod nimi leží, patří celkem 9 majitelům, kterým byly vráceny po restitucích. 

Z historického hlediska zde přes 30 let fungovalo JZD Moravan, které zde provozovalo zahradnictví. Následně se pozemky v areálu vrátily původním majitelům. V roce 2003 získaly stavby a budovy nového majitele a stav celého areálu se rapidně zhoršil. Máme jen mlhavou představu, co se tady dělo. Jenom z doslechu víme, že tady místo zahradnictví byl provozován nelegální autoservis, pěstírna a varna drog, skleníky byly postupně rozbíjeny a devastovány a z areálu se stala černá skládka. 

Na přelomu roku 2019/2020 se nám konečně podařilo budovy a stavby odkoupit. Hned v únoru 2020 jsme se vrhli na obrovskou uklízecí akci, při které bylo posbíráno a odvezeno 25 tun odpadu. Po zbytek roku jsme postupně vyklízeli skleníky, rekonstruovali zázemí pro další činnosti, hledali možnosti, jak co nejrychleji vše opravit a snažili se domluvit s majiteli pozemků na dalším legálním fungování. 

V současné době pokračujeme s uklízecími akcemi. Postupně se snažíme rekonstruovat a udržovat budovy. Usilujeme o získání pozemků, abychom mohli tento prostor jako celek zvelebovat. Do té doby samozřejmě jednáme tak, aby nebyl porušen žádný zákon vůči majitelům pozemků. Z principu odmítáme veškerou nelegální činnost a veškeré takové jednání by bylo v rozporu s naším posláním. 

Našim cílem je zde vybudovat plnohodnotné fungující zahradnictví, kde bude pěstováno ovoce, zelenina a byliny v upravených sklenících tak, abychom nebyli limitování jen sezónou. Chceme kvalitní čerstvé suroviny po celý rok a za pomoci obnovitelných udržitelných zdrojů toho chceme dosáhnout. Cítíme potenciál, který toto místo má. Den ode dne, kdy jsme tady, je toto místo kouzelnější a krásnější. A my se radujeme, že můžeme přírodě vrátit to, co ona dává nám. Všechnu svou lásku a péči.

Naše cesta nebude lehká, ani krátká, ale těšíme se z každého jednoho kroku. A pomalými krůčky zde budujeme náš sen.

Podrobnější popis plánované rekonstrukce je zveřejněn a bude postupně aktualizován na našem blogu. 

Děkujeme, že jste došli až sem a věnovali nám svůj drahocenný čas. Kdykoliv nám můžete napsat a na cokoliv se zeptat. Po domluvě se klidně i zastavit a areál navštívit. 

Budeme se těšit na každého z vás. 

S láskou,
manželé Jiříčkovi

 

20200508_145709.jpg
bottom of page