LOGOchosen600x400.png

Jak to začalo?

      Od roku 2003 sledujeme, jak vedle nás chátrá oblast Na Hrázi, která je tvořena 3 ha půdy, z toho 2 200 m² rozpadlých skleníků. Od loňského roku děláme vše, co je v našich silách, pro nový začátek. Konečně se nám podařilo po roce a čtvrt vyjednat odkup budov a skleníků a v současné době jednáme o odkupu/pronájmu půdy pod nimi.

Co je náš cíl?

       Vydáváme se směrem lokálního ekologického zemědělství. Poskytneme půdu každému, kdo bude mít chuť pěstovat. Chceme využívat obnovitelné zdroje energie a zachycovat z ploch skleníků a budov maximální množství dešťové vody. Chceme a budeme prospívat Zemi, zemi i okolí.

        Společně tak vytvoříme prostor pro lidi, kteří mají chuť vložit vlastní energii do pěstování a sázení. Chceme prostor, kde se lidé budou potkávat a sdílet. Zpívat u táboráku a vyprávět si uvěřitelné i neuvěřitelné příběhy. Mimo to rozšíříme nabídku lokálních surovin a produktů z nich. Budeme pěstovat bylinky, zeleninu, ovoce a vše dodávat v bedýnkách bezobalu. Postupně tento prostor obnovíme.

       Veškeré příspěvky půjdou na rekonstrukci skleníků a obnovu půdy. Naším cílem je znovu vybudovat zdravé a krásné prostředí. Jdete do toho s námi? Půda Vás potřebuje, půda potřebuje nás všechny, jako my ji.

Detaily

       Od března 2018 usilujeme o oblast Na Hrázi v Příboře. Po roce a čtvrt jsme konečně vyjednali odkup skleníků a přilehlých budov za cenu 550 000 Kč, - od původních majitelů. Pozemky pod budovami vlastní po restitucích mnoho majitelů, s těmi jsme vyjednali a stále vyjednáváme buď prodej nebo pronájem. Dohromady 2 ha půdy, hlavní budova, 2 studny, 3 přilehlé sklady a hlavně 2 200 m² rozpadlých skleníků.

      Příspěvky z hithitu se nepovedli, tak budeme financovat, kde jen to půjde – základních 550tis. využijeme k odkoupení skleníků a budov. Na následnou rekonstrukci skleníků a zúrodnění půdy bude potřeba mnohem více. Vydáme se směrem ekologického zemědělství s krátkým dodavatelským řetězcem. Chceme využívat obnovitelné zdroje energie a zachycovat z ploch skleníků a budov maximální množství vody, kterou následně využijeme na závlahu.

         Budeme tedy potřebovat další milion na opravu skleníků. Respektive na obnovení rámu – oškrabání, nátěr, další nátěr, následně na materiál mezi rámy – sklo, polykarbonát a na zatěsnění. Dále bude potřeba… obrovská krytá zateplená nádrž nebo dvě na zachycování dešťové vody z tak velké plochy střech a systém čerpadla a trubek na zalévání skleníku. Pokud budou finance, rádi bychom na střechy skleníků umístili solární panely (s tím ještě nemáme zkušenosti a nevíme, jak je na tom Solyndra greenhouse s výzkumem).

 

... a ještě něco navíc

Součástí projektu bude i výzkum globálního oteplování. Pokusný skleník Einstein s tropickými rostlinami.

 

Kdo jsme?

        Jsme mladý pár nadšených lidí. Jsme mírumilovní býložravci. Žijeme zdravým životním stylem a podporujeme místní zemědělce. Nakupujeme převážně v bezobalovém obchůdku v Příboře. Známe se už od střední školy a neustále jsme se v životě potkávali. Bydlíme spolu a rozhodli jsme se udělat společně něco pro naše okolí a prostor pro lepší budoucnost ZeMě... z nás. Milujeme přírodu a neustále sbíráme zkušenosti, jak s ní co nejlépe spolupracovat. Neustále ji studujeme a zkoušíme – od zahradničení s prarodiči, až po experimenty s permakulturou (např. pěstování hub na dřevě).                Životy nás obou se točí kolem Příbora. Jeden z nás zde žil, oba jsme zde studovali a oboum Příbor přirostl k srdci. Roky jsme jezdili kolem rozpadlých skleníků a s veškerým nadšením a odhodláním jsme se rozhodli za pomocí dalších neméně nadšených srdcí opravit toto nádherné místo - vdechnout mu novou energii, dát mu nový příběh a s co největší péčí spolu s ním prospívat zemi i lidem v okolí.

Proč to děláme?

            Uvědomujeme si naši zodpovědnost vůči prostředí, ve kterém žijeme a snažíme se našemu okolí maximálně prospívat a podporovat jeho fungování. Věříme v sílu lokálních s láskou vypěstovaných potravin a proto chceme obnovit místo, které k tomu bylo určené. Máme znalostní bázi, máme zkušené lidi, máme už i sjednaný prostor, máme chuť do života a zápal do projektu. Jediné, co nám chybí, jsou finance. A s tím nám můžete pomoct právě Vy! Proto Vás prosíme o podporu.

na https://www.hithit.com/cs/project/6436/rekonstrukce-zeme

Kontaktujte nás

Děkujeme za zprávu. Odpovíme, co nejdříve.